Umowa spółki z o.o.

Umowa spółki z o.o.

21 lutego 2020

Umowa spółki to zasady współpracy pomiędzy wspólnikami, to reguły postępowania w razie sporu pomiędzy nimi, to uregulowanie prostych i bardziej skomplikowanych tematów. Wszystko po to, aby uniknąć w przyszłości patowych sytuacji. Uważamy, że o problemach warto rozmawiać zanim się pojawią, ponieważ wtedy dwie strony mają szansę wypracować rozwiązanie, które ma im pomóc w przyszłości przy spornych kwestiach.

Trafili do nas klienci, małżeństwo, którzy chcieli założyć spółkę z o.o. Już od dłuższego czasu mieli wspólny biznes, jednak działalność była prowadzona tylko przez żonę. Nie mieli rozdzielności majątkowej, mieli za to dwójkę małoletnich dzieci, a mąż dodatkowo także dorosłego syna z pierwszego małżeństwa, który nie był niezainteresowany prowadzeniem firmy. Do spółki miał dołączyć jeszcze jeden wspólnik, ich wspólny znajomy, będący w trakcie rozwodu, skonfliktowany z żoną.

Przyszli wspólnicy otrzymali od nas listę pytań i zagadnień do ustalenia pomiędzy sobą, następnie na wspólnym spotkaniu ustaliliśmy kwestie sporne i wypracowaliśmy rozwiązania. Z uwagi na skomplikowaną sytuację rodzinną, konieczne było ustalenie komu mają przypadać udziały w razie śmierci któregoś ze wspólników, tak, aby dziedziczenie udziałów przez dzieci małoletnie lub dorosłe, które nie jest zainteresowane prowadzeniem firmy, nie sparaliżowało jej funkcjonowania. Konieczne było również, aby w umowie spółki wykluczyć to, aby udziały w razie rozwodu wspólnika przypadły jego żonie. Ważne było ustalenie prawa każdego ze wspólników do tego, aby mógł wskazać i wybrać jednego z członków zarządu. Wspólnicy ustalili też, które sprawy są na tyle dla nich istotne, że wymagają zgody wszystkich wspólników oraz co ma się zadziać, jeżeli takiej zgody nie można uzyskać.

Bardzo ważna była również kwestia procedury sprzedaży udziałów i opracowanie jej w taki sposób, aby sprzedający wspólnik nie był zablokowany w razie chęci wystąpienia, przy jednoczesnym zadbaniu o interesy pozostałych wspólników i spółki. Inne istotne sprawy, jakie zostały ustalone to: prawo do używania znaku towarowego po rozwiązaniu spółki, kwestia dopłat wspólników do spółki, przesłanki do umorzenia udziałów w spółce.

Z tak dopasowaną umową spółki, wspólnicy czuli się bezpiecznie rozpoczynając wspólnie nowe przedsięwzięcie. Dałyśmy im poczucie, że kontrolują pod kątem prawnym to, co może się wydarzyć w przyszłości. Stało się tak dlatego, że z naszą pomocą większość potencjalnych ryzyk została nazwana, omówiona i zostało wypracowane rozwiązanie.

 

Masz podobny problem? Zgłoś się do nas. Wspólnie poszukamy dla Ciebie najlepszego rozwiązania.

Napisz do nas!

Kancelaria Radców Prawnych
M.Kacprzyk, M.Bojaryn s.c.

Al. Kościuszki 1 lok. 0.14
90-418 Łódź
tel./fax 42 298 09 09

Magdalena Bojaryn

+48 604 255 020

Marta Kacprzyk

+48 609 184 566